BPA ne tikai ūdens pudelēs un plastmasas traukos…

Par BPA kaitīgumu visiem ir zināms, bet vai mēs ikdienā pērkot produktus aizdomājamies par to, kur to var atrast? Domāju, ka ne tik daudzi atceras par to. Arī es ne vienmēr atceros par plastmasas iepakojumiem, čekiem utt. BPA, nonākot mūsu organismā, iejaucas mūsu hormonālās sistēmas darbībā. Tas var izraisīt dažādas saslimšanas.  Hormonu sistēmu tā bojā visvairāk: bojā spermatozoīdus, olšūnas un tajā lielumā atstāj neatgriezeniskas sekas uz nākamo paaudzi. Kā arī ir viens no prostatas un krūts vēža iemesliem. Var izraisīt arī spontāno abortu, sirds slimības. Lielā daudzumā tas uzkrājas arī sievietes placentā, tātad ļoti kaitīgs grūtniecei un topošajam bērniņam. Arī māmiņām, kas baro bērnu ar krūti, jābūt piesardzīgām, jo caur pienu bērns saņem šo kaitīgo vielu.

Topi vesels mājaslapā var palasīt labu informāciju ne tikai par to, kuru plastmasas veidu labāk izvēlēties pērkot produktus, bet arī vairāk iegūt informāciju par to, kādi ir radītie veselības riski.

Vēl ļoti labs raksts arī par BPA kaitīgumu un kur to var sastapt ir izlasāms šeit. Šajā rakstā ir minēts, ka Bisfenols A tiek izmantots vairāku produktu ražošanā: ne tikai kā komponents polikarbonāta plastmasas izgatavošanai, bet arī epoksīdsveķu un citu plastiku izgatavošanā. Polikarbonātu lieto mazuļu barošanas pudeļu, ūdens pudeļu, pārtikas kārbu, saldētavu sastatņu, mikroviļņu krāsns siltumizturīgu trauku, galda piederumu, medicīniskā aprīkojuma, CD un DVD, elektronisko ierīču, sporta aprīkojuma un auto detaļu izgatavošanai.

Epoksīdsveķus lieto ar inženieriju saistītās jomās: grīdas segumiem, maisījumiem, krāsojumiem, līmēšanai u.c.

Bisfenola A izmantošana neaprobežojas tikai ar plastmasas un epoksīdsveķu ražošanā – kā iekšējais ingredients (sastāvdaļa) tas tiek izmantots arī pesticīdos, antioksidantos, gumijas ķimikālijās un kā polivinilhlorīda (PVC) stabilizētājs.

Pārsvarā cilvēki skatās, lai BPA nesaturētu produkti un trauki, kas domāti zīdaiņiem, kā arī ūdens pudeles vai konservu bundžas. Taču to satur arī tādas lietas kā:

 • veikala čeki ( arī aviobiļetes, loterijas biļetes,bankomāta čeki utt. var saturēt),
 • alumīnija bundžas (alus bundžas var saturēt vairāk BPA, jo tas labāk šķīst alkoholā)
 • starpcitu arī piena iepakojumam jāpievērš uzmanība,
 • arī pudeļu korķu vai burku vāki var saturēt BPA,
 • ūdens trubas,
 • plastikāta blombas, ko sauc ari par baltajām blombām, var saturēt BPA. ( par blombu veidiem var izlasīt manā rakstā pieminētajā grāmatā par zobu kopšanu)
 • polikarbonāta traukos ( arī papīra trauki var būt apstrādāti ar BPA)
 • var būt arī avīžu tintē,
 • plastikāta iepakojumi,
 • elektroniskajās iekārtās, kā piemēram telefonos, klēpjdatoros, 
 • lielākā daļa zobu birstes arī ir no plastmasas, tam arī jāpievērš uzmanība.
 • brilles var saturēt (nav pierādīts cik liela ir ietekme saskaroties ādai ar to, bet metāla rāmji ir labāka alternatīva)
 • sadzīves tehnika – blenderi, virtuves kombaini, tējkannas utt.

Runājot par bundžām, ir dažas ekoloģisko produktu kompānijas, kas izmanto BPA free bundžas ( bet ne visas!!). Tā kā bundžām neesmu redzējusi norādi vai satur vai nē, tad esmu arī rakstījusi epastu ārzemju kompānijām ar jautājumu vai satur vai nē, lai izvērtētu vai vēlos iegādāties attiecīgo produktu.

Šajā rakstā izlasīju, ka arī papīra nauda satur BPA. Vai Latvijas nauda arī satur nav ne jausmas, bet visdrīzāk ka jā. Raksts gan ir 2011.gada, bet tas nemaina faktu. Ne tikai čekus mēs ikdienā turam rokās, bet arī naudu, pat ja šī viela ir mazā koncentrācijā katrā no produktiem, pa dienu salasās kopā diezgan daudz.

BPA-free vēl nenozīmē, ka tas nesatur citas kaitīgas vielas. Arī BPS ir kaitīgs veselībai, tas ietekmē veselību līdzīgi kā BPA. Secinājums ir tāds, ka labāk pēc iespējas mazāk izmantot lietas, kas satur BPA vai plastmasas izstrādājumus kā tādus. Daudzām lietām mēs varam atrast alternatīvas, ja gribam.

Saudzēsim dabu un sevi, jo daudzas no šīm lietām nonāk ne tikai mūsu organismā, bet arī dabā, jūrā un pēc tam arī dzīvniekos.

P.s. Parakstīties par BPA saturoša pārtikas iepakojuma aizliegšanu var šeit.

 

 

Izmantotā informācija: 

https://www.niftyhomestead.com/blog/bpa-free-cans/

https://factsaboutbpa.org/bpa-overview/products-bpa

http://ecosalon.com/17-surprising-sources-of-bpa-and-how-to-avoid-them/

https://wellnessmama.com/54748/hidden-sources-of-bpa/

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/12/22/bpa-exposure-health-problem.aspx

http://www.topivesels.lv/lv/veselibai/slimibas-un-to-celoni/plastmasa/bpa-lena-inde-mineraludeni/214/

http://www.zalabriviba.lv/kimija/kimisko-vielu-apraksti/bisfenols-a/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/221205.php

https://www.medicalnewstoday.com/articles/305884.php?sr

Leave a Reply

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d