Sveces

Vasara jau aiz kalniem un sākas vēsie rudens vakari. Jo vēsāks,jo vairāk gribas siltumu, un noteikti lielākajai daļai no mums gribēsies iedegt pa kādai svecītei. Sveces liesma nomierina, tā izgaismo telpu, taču tā var būt arī kaitīga. Ja sveces ir izgatavotas ķīmiski, tās piesārņo gaisu telpā, kurā tiek dedzinātas. Taču ne visas ir kaitīgas. Kādu laiku atpakaļ jau biju dzirdējusi, ka aromatizētās sveces ir ļoti kaitīgas, taču kā ir ar citām? Nolēmu mazliet pameklēt informāciju.

Kādā rakstā bija teikts, ka dedzinot aromātiskās parafīna vai gēla sveces, apkārtējā vidē var izdalīties naftalīns, formaldehīds, acetaldehīds, dietilftalāts (smaržas stabilizētājs). Šīs vielas, kas ir gatavotas no naftas produktiem, ir kaitīgas, toksiskas un pat kancerogēnas. Daudz dedzinot šāda veida sveces mēs novājinām imunitāti, tāpat tās var arī izraisīt dažāda veida saslimšanas, piemēram astmu, alerģiju, onkoloģiskās slimības. Pat ja šī svece nav aromatizēta, bet izgatavota no parafīna, degot tā gaisā izdala citas kaitīgas vielas – benzolu un toluēnu, kas ir noturīgas un uzkrājas vidē un organismā, ietekmējot veselību. Šīs kaitīgās vielas nonāk mūsu asinsritē, elpceļos un plaušās. Lai sveces būtu interesantākas, košākas un tirgus būtu plašāks, tiek ražotas dažnedažādas sveces. Lai iegūtu sveces dažādās krāsas, tiek izmantotas vēl citas ķimikālijas.

Bet labi, ka tomēr ir dažāda veida alternatīvas ko izmantot parafīna sveču vietā – palmu vasku, sojas vasku, rapšu vasku un bišu vasku sveces. Šīs sveces mēs paši varam mājās izliet, tikai nepieciešami materiāli. Skatījos, ka internetā ir pieejamas vairākas mājaslapas, kurās var iegādāties visu nepieciešamo. Domāju, ka kādreiz būs jāpamēģina pašai izgatavot.

Bišu vasku sveces– tā ir visdabiskākā alternatīva parafīna svecēm. Degot tā izdala dabīgas ēteriskās eļļiņas un smaržo pēc medus un propolisa. Bet izvēloties šāda veida sveces, būtu jāpievērš uzmanība, lai tā būtu 100% bišu vasku svece, jo ražotāji mēdz arī piejaukt klāt citas sastāvdaļas ( kā, piemēram, parafīnu). Degšanas laiks šīm svecēm ir daudz ilgāks nekā parafīna.

Sojas sveces – šīs sveces arī deg ilgāku laiku, degot neizdala kaitīgas vielas. Bet tā kā lielākā daļa sojas ir ĢMO, kuras audzēšanas procesā tiek izmantoti pesticīdi un ķimikālijas, tad labāk izvēlēties organisku sojas vaska sveci. Arī šīm svecēm jāskatās, lai tās sastāvētu no 100% sojas.

Rapšu vaska svece – dabiska izejviela sveču gatavošanā, degot neizdala kaitīgas vielas. Taču arī rapsis ir viens no augiem, kas ir ĢMO. Tāpēc arī būtu labāk skatīties organiskas izcelsmes. Degšanas ilgums šīm svecēm arī ir ļoti liels.

Palmu vasku svece – dabiska svece, kas nopilējusi neatstāj traipus uz auduma. Degšanas ilgums tāpat kā iepriekš minētajām ir ilgs.

 

Lai gaišums mājo mums visapkārt! 🙂

Leave a Reply

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: