Olīveļļa

Olīveļļa ir viena no eļļām, ko es izmantoju savās mājās. Agrāk ar šo eļļu nebiju lielos draugos, bet tagad tas ir viens no produktiem, kas vienmēr man ir plauktā.  Šī eļļa ir pieminēta Bībelē kā viena no svarīgākajām ēdienu sastāvdaļām. ( 5.Moz 8:7-8 ) Ļoti svarīgi ir izvēlēties kvalitatīvu eļļu, bet kā saprast kāda ir laba un kāda ne. Vispirms jāpievērš uzmanība, lai eļļa būtu augstas kvalitātes Extra virgin ( auksta spieduma). Kāpēc? Tāpēc, ka karsējot vēlreiz vai augstos grādos, tā oksidējas un kļūst toksiska. Extra virgin eļļa satur daudz vairāk organismam noderīgas vielas un vitamīnus K un E.  Olīveļļa ir laba sirds veselībai, smadzenēm, ādai, līdzsvaro hormonus, kā arī palīdz cīnīties pret vēzi un citām slimībām. To var izmantot arī kosmētikā, ādai, matiem u.c.

Extra virgin – auksta spieduma eļļa, pārstrādes procesā netiek izmantota augsta temperatūra, kas palīdz saglabāt veselīgos taukus un uzturvielas.

Virgin oil – gatavošanas procesā tiek izmantotas olīvas, kas jau vienreiz tika izmantotas auksta spieduma eļļas pagatavošanai. Var tikt izmantotas arī zaļākas olīvas. Šī spieduma eļļa nav slikta, bet ne tik laba kā auksta spieduma.

Light olive oil ( veikalā atrodama arī pomace eļļa) – gatavota no rafinētas olīveļļas, var būt arī citu nekvalitatīvu eļļu piejaukumi.

Kā izvēlēties labu eļļu:

  1. Skaties, lai tā būtu extra virgin ( labāk, ja vēl papildus tam ir rakstīts ka auksta spieduma). Bet arī extra virgin eļļa var būt sajaukta ar citām eļļām, ja kompānija krāpjas. Te raksts par Bertolli eļļu.
  2. Jāpievērš uzmanību ari cenai, laba lieta nemaksās lēti.
  3. Jālūkojas pēc tumšas krāsas pudelēm ( piemēram, tumši zaļām, melnām utt.), tas neļauj eļļai oksidēties un kļūt duļķainai. Izvairīties no plastmasas un caurspīdīgām pudelēm.
  4. Svarīgs arī izgatavošanas datums, jo tā ir laba lietošanai divus gadus pēc izgatavošanas datuma, ja vien tā uzglabāta tumšā vietā un nav atvērta. Pēc atvēršanas jāizlieto dažu mēnešu laikā un jāuzglabā tumšā un vēsā vietā.

Olīveļļa laba ir salātos, pesto, humusam, dārzeņiem, kad tie jau ir gatavi, bet cepšanai labāk izmantot kādu citu eļļu, piemēram, kokosriekstu.

Lai visiem vesels prāts! 🙂

Leave a Reply

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: