Ghee sviests

Gī ( vai Ghee ) sviests jeb dzidrinātais sviests jau kādu laiku ir arī mūsu virtuvē. Tam ir pavisam savādāka garša nekā parastajam sviestam un tas skaitās veselīgāks. Mēs to izmantojam gan cepšanai, gan pievienojam klāt pie putrām. Var izmantot arī ādas kopšanai. Šo sviestu var iegādāties vai nu veikalā vai arī pagatavot mājās.

Ghee sviests ir tīri piena tauki, ko plaši izmanto Ajūrvēdā. Tas palīdz organismam uzsūkt barību un uzlabo zarnu traktu darbību. Šis sviests ir labs antioksidants, kas pasargā šūnas no brīvajiem radikāļiem un satur tādus vitamīnus kā A, K un E. Tas nesatur laktozi un kazeīna proteīnus. To var dot arī maziem bērniem. Gī sviestu var uzglabāt ilgi gan istabas temperatūrā ( līdz vairākām nedēļām), gan ledusskapī ( vairākus mēnešus ).

Tas ir viegli pagatavojams, tikai tas prasa laiku. Nesālītu sviestu liek katliņā un uz lēnas uguns kausē. Vislabāk ir izmantot bioloģisku sviestu. Karsē līdz masa kļūst caurspīdīga, kad parādās putiņas, tās nosmeļ, bet pašu masu nemaisa. Karsēšanas procesā viss liekais nosēdīsies katla apakšā. Karsējot tiek atdalītas olbaltumvielas, ūdens un tiek iegūti tīri piena tauki. Tikai nekādā gadījumā nevajag vārīt. Kad masa ir kļuvusi caurredzama, to caur biezāku lupatiņu vai marli, kas salikta vairākās kārtās, pārlej citā traukā un atdzesē. Pēc tam tas ir lietojams uzturā. 1 kg sviestu kausē aptuveni h un no tā sanāk ap 800gr Ghee sviesta.

Šim sviestam ir patīkama smarža, garša un zeltaina krāsa. Šāda veida sviestu lietoja arī latvieši, kad nebija ledusskapji ( tās uzglabāšanas ilguma dēļ ).

Būsim veseli! 🙂

Leave a Reply

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: